תגמול עובדים באמצעות אופציות פנטום Phantom Options

אופציות פנטום הינן אופציות המוענקות בהסכם התקשרות בין חברה לעובד/יועץ/נותן שירותים, המזכה את הניצע בזכות לתשלום מענק כספי במועד כלשהו בעתיד, והמשקף את עליית שווי השוק של מניית החברה, מאידך, הוא אינו מלווה בהענקת זכות קניינית כלשהי למניות (ו/או ניירות ערך אחרים) של החברה.

סכום המענק ייקבע בהתאם לעליית ערך השוק של מניית החברה. למשל, אם לעובד הוענקו 100 אופציות פנטום במועד מסוים בו שווי מניית החברה היה 10 ש”ח, אזי ככל ששווי של מנית החברה עלה ל-20 ₪ במועד מסוים, יהיה העובד זכאי למענק בשווי 1,000 ₪ = 100*(20-10)

כך אפשר לתגמל עובד או נותן שירותים לחברה תגמול הנגזר באופן ישיר מעליית ערך המניה של החברה, ללא הזכאויות הנלוות לכך כגון זכות הצבעה, זכות למינוי דירקטורים וזכויות קנייניות אחרות הנלוות לבעלות באופציה או מניה של החברה.

בחברות סטארט-אפ פרטיות, בהן שווי החברה נקבע בהתאם לגיוסי הון, תהיה הזכות למענק תלויה לרוב בקרות ארוע Exit “חיצוני”, כגון הנפקת החברה או מכירה לצד ג’, שאז נקבע שווי שוק חלוט למניית החברה מקונה מרצון למוכר מרצון. מאידך, ככל שיוצמד השווי לשווי עתידי של מניית החברה בגיוסי הון עתידיים, בהם ערך החברה הוא תוצר של הסכמה בין שני הצדדים המשקף את ציפיותיהם ולא בהכרח משקף שווי שוק אמיתי, ייתכן והיישום יהיה מסורבל או בלתי הוגן. צריך אף לזכור, כי התגמול הינו כספי והחברה נדרשת להקצות משאבים כספיים לשם כך, להבדיל מתגמול בצורת מניות שאינו משפיע תזרימית לרעה על החברה.

מאידך, בחברות ציבוריות שרוצות להימנע מסיבוך מבנה ההון של החברה, דילול של בעלי המניות  וגידול רב במספר בעלי המניות, תגמול הפאנטום הינו ברור וישים בנקל, ורבים בו היתרונות על החסרונות.

יתרונות תגמול מבוסס פאנטום הינם:

  • גמישות רבה, לאור העובדה שאין צורך בהנפקת אופציות או מניות המחייבות פרוצדורה פנימית והחלטת דירקטוריון.
  • נמנע דילול באחזקות בעלי המניות.
  • התגמול הינו במזומן.
  • התגמול מהווה הוצאה פירותית אצל החברה.
  • התגמול משמר את כל היתרונות בהקצאת אופציות או מניות: יצירת קשר חזק בין העובד/נותן השירותים למעסיק, ויוצרת תמריץ להשיא את טובתו של המעסיק ולהקפיד במתן השירותים לאורך תקופת זמן ארוכה יותר.

חסרונות מודל התגמול

  • קשה ליישום בחברות פרטיות, אלא בקרות אירועי Exit “חיצוניים” כגון הנפקה ומכירת לצד שלישי.
  • החברה נדרשת לתשלום כספי להבדיל מתשלום מבוסס מניות, שאינו משפיע על התזרים של החברה.
  • לא ניתן להעניק את התגמול במיסוי הוני תחת סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, אלא רק מיסוי פירותי (על פי המיסוי השולי החל על הניצע).
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.