יאיר מינטוס, עו”ד

החלטת מיסוי 5874/13 ניתנה בעניינה של חברה ציבורית תושבת ישראל אשר הקצתה מכוח תוכנית תגמול אופציות ויחידות השתתפות למניות לעובדים, שאינם בעלי שליטה, בהקצאות באמצעות נאמן בהתאם להוראות מסלול רווח הון שבסעיף 102 לפקודת מס הכנסה.

בשנים 2009-2008 רכשה החברה עצמה את מניותיה. על מנת להפחית את דילול האחזקה של בעלי המניות בחברה בעת מימוש האופציות על ידי העובדים, בכוונת החברה להקצות לעובדים מניות מתוך המניות הרדומות, במקום הנפקת מניות חדשות של החברה.

החלטת המיסוי אישרה כי על האופציות שתמומשנה למניות מתוך המניות הרדומות יחולו כל הוראות מסלול רווח הון שבסעיף 102 לפקודה וכי העברת המניות הרדומות מאת החברה לעובדים בעת מימוש האופציות 102 הוני למניות, לא תהווה אירוע מס לחברה ותיחשב כהקצאת מניות על ידי החברה.

ההסדר הוכפף לכך שהמניות הרדומות נרכשו ונחשבו למניות רדומות, במהלך תקופה של 18 חודשים או יותר מיום ההקצאה לעובדים (מימוש האופציות). עוד נקבע כי השימוש במנגנון מניות רדומות כמתואר לעיל, והענקת המניות מתוך המניות הרדומות על ידי החברה בעת מימוש האופציות 102 הוני, לא יפגום בטיפול המס באופציות 102 הוני לפי סעיף 102(ב) לפקודה, לפי העניין וכי החברה לא תדרוש כל הוצאה בגין הנפקת המניות הרדומות ו/או במועד מימוש אופציות אלה על ידי העובדים, למעט בהתאם להוראות סעיף 102(ד) לפקודה. למען הסר ספק הובהר כי, עלות רכישת המניות הרדומות לא תהווה הוצאה בחברה בעת הנפקת המניות לעובדים.

כמו כן, במסגרת החלטת המיסוי, נקבעו הוראות אופרטיביות נוספות ליישום החלטת המיסוי לרבות הוראות למקרה של הפרה וכן הוראות ספציפיות לעניין החברה והנאמן כגון: ביאורים בדוחות הכספיים ובדוחות התאמה למס, אי התרת הוצאות, מגבלות שונות, אישור מצגי החברות ומכתב אישור של החברות להסכמתן לתנאי החלטת מיסוי זו.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.